Łączna liczba wyświetleń

środa, 20 czerwca 2012

Wpływ globalizacji na rękodzieło Quichua


Rękodzieło w większości społeczeństw stanowiło filar kultury, jej materialnego i duchowego dorobku, było namacalną historią. Procesy globalizacyjne wpływają na wszelkie dziedziny życia – także te najbardziej tradycyjne, wydawać by się mogło, że najtrwalsze – w tym na rękodzieło. Wyraźne zmiany wywarły na rękodziele Indian Quichua mieszkających nad rzeką Napo.
Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Mozaika, działającego przy Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego, wraz z dr Aleksandrą Wierucką pragną sprawdzić jak duży wpływ wywarła globalizacja na tradycyjne rękodzieło Quichua, chcą zbadać zachodzące tam mechanizmy zaniku tradycji rękodzielniczych. W związku z tym wyjadą w podróż do Amazonii.
Badania w Ekwadorze przeprowadzone zostaną we współpracy z fundacją Sumak Allpa, która zajmuje się dbaniem o edukację miejscowych dzieci, a także ochroną zagrożonych gatunków małp.
Podsumowaniem wyników badań będzie publikacja (wyniki poprzedniej wyprawy zostały zebrane w tomie Re-wizje Ameryki Południowej), a całą wyprawę do Ekwadoru będzie można monitorować na blogu, który będzie w miarę możliwości aktualizowany od pierwszych dni wyjazdu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz